نقاشی دیجیتال چیست؟

نقاشی دیجیتال چیست؟

ابزار های نقاشی دیجیتال

نرم افزار های نقاشی دیجیتال

تشخیص عکس دستکاری شده با نقاشی شده

هزینه کار نقاشی دیجیتال و تصویرسازی

سایز و کیفیت کار

چاپ نقاشی دیجیتال

جمع بندی

 

 

 

نقاشی دیجیتال چیست؟ 

به زبان خیلی ساده  یک تکنیک در نقاشی هست با این تفاوت که به جای اینکه محیط کار روی کاغذ یا بوم باشه توی محیط نرم افزار هست. و با ابزار های موجود در نرم افزار ما اطلاعاتی که از اصول اولیه طراحی و آناتومی بدن داریم اون رو توی محیط نرم افزار پیاده سازی می کنیم. لازم هست که تذکر بدم نقاشی عکس با دستکاری روی عکس و رنگ آمیزی اون متفاوت هست. چون محیط کار دیجیتالی هست این فضا باز هست که راه های میانبر و متقلبانه برای نقاشی دیجیتال استفاده بشه و با وجود نرم افزار فتوشاپ این امکان برای خیلی ها که اصلا چیزی از طراحی نمیدونن و حتی ابزار های نقاشی دیجیتال که همون قلم نوری هست رو ندارن بتونن به مشتری ارائه بدن و من در ادامه بهتون نشون میدم که تشحیص بدید عکسی که دستکاری شده و عکسی که نقاشی شده است. تا از این طریق  ارزش هزینه ای که میپردازید حفظ شود.

 

تصویرسازی از دختربچه

 

 

 

ابزار های نقاشی دیجیتال

برای نقاشی دیجیتال حتما نیاز به تبلت مخصوص و قلم نوری هست و بدون قلم نوری کار نقاشی دیجیتال امکان پذیر نیست و جزییات کار با موس قابل انجام نیست.دوستانی که عنوان میکنن بدون قلم نوری کار نقاشی دیجیتالی انجام میدن به هیچ عنوان نمیتونن تمیزی کار  با قلم نوری رو روی کار پیدا کنند چه بسا ممکنه با تقلب در کار و همچنین صرفا رنگ آمیزی با ابزار های فتوشاپ عکس رو شبیه به نقاشی دربیارن که اینکار اخلاقی نیست .چون قابلیت قلم نوری فرا تر از موس هست گرچه با موس میشه توی محیط ایلاستریتور یا کورل طرح اولیه رو اتود بزنن ولی درآوردن خطوط و سایه های پوست و پلک و جزییات چشم و لب و … به هیچ عنوان با موس قابل اجرا نیست .  قلم نوری تفاوتی که نسبت به موس داره اینه که مثل مداد شما تسلط بیشتری روی محیط کار دارید و سرعت عمل طراحی بالاتر هست.

علاوه بر قلم نوری، تبلت های مخصوصی هم برای این کار هستند که بهترین آنها تبلت وکوم هست که هم مدهای مختلفی برای مبتدیان و هم مدل هایی برای افراد حرفه ایی در بازار موجود داره که نسبت به تبلت های دیگه مناسب تره از لحاظ موندگاری و راحتی کار با اونها ,  و حساسیت قلم روی تبلت (تبلت همراه با قلم نوری اون در بازار فروخته میشه). در بازارتبلت های نقاشی دیجیتال دو نوع هستند ، با حساسیت‌های متوسط و بالا برای دیجیتال پینتینگ و تبلت‌هایی مجهز به صفحه‌ی نمایش سرخود به منظور خلق نقاشی‌های دیجیتالی به صورت حرفه‌ای و با تمرکز بیشتر ، وجود دارند ، که در شکل زیر نمایش داده شده است.

 

 

 

 

نرم افزار های نقاشی دیجیتال

انتخاب نرم افزار نقاشی دیجیتال بستگی به خود شخص داره که کار با چه نرم افزاری برای اون راحتتره و میتونه تسلط بیشتری روی اون داشته باشه چند تا ازین نرم افزار ها هست Photoshop و Corel Painter و TwisedBrush و Sketch Drawers و Art rage , … نرم افزار های هست که هر کسی بسته به توانایی و راحتی کار با اونها میتونه ازش استفاده کنه که من خودم به شخصه توی محیط فتوشاپ انجام میدم.

 

 

تشخیص عکس دستکاری شده با نقاشی شده

 

 

توی عکسهای بالا اگه دقت کنید میتونید تمام جزییات ریش و خطوط صورت و خطوط براش رو متوجه بشید و فایل عکس نقاشی دیجیتال معمولا حجم و کیفیت بالایی داره. در عکسی که با نقاشی دیجیتال طراحی شده باشه باید خطوط براش کاملا واضح باشه و کار جزییات حداقل نرمال رو داشته باشه . با هر نرم افزاری که کار کنید خطوط براش اون کاملا مشخص هست و چیزی در عکس محو نیست. پس دقت کنید که کار شما با فیلتر ها و ابزار های فتوشاپ نباشه و اگر کسی به برنامه فتوشاپ مسلط باشد تشخیص عکس دستکاری شده با نقاشی شده کاملا مشخص هست. متاسفانه حرفه ای بودن برنامه فتوشاپ و امکانات اون خیلی سخت میکنه تشخیص کار نقاشی و دستکاری شده رو و متاسفانه به این هنر بیش از حد ظلم شده برای کسانی که صادقانه از اول کار رو طراحی میکنن .

 

 

عکس دستکاری شده

عکس دستکاری شده

این عکس های بالا هم عکسهای دستکاری شده هستند و نقاشی نشدن فقط با فیلتر و ابزارهای فتوشاپ عکس رو خواستن شبیه نقاشی کنن.

 

 

 

هزینه کار نقاشی دیجیتال و تصویرسازی

هزینه کار نقاشی دیجیتال برای هر شخصی متفاوت هست هر کسی روش های خاص خودش رو داره و نسبت به کاری که انجام میده روی اون کار قیمت میزاره. من روی کارهای چهره سعی میکنم تمام جزییات رو اعمال کنم تا کار حالت زیباتری داشته باشه و به واقعیت نزدیک تر باشه و حالت نقاشی شده خودش رو هم داشته باشه یعنی خیلی دیگه واقعی و هایپر رئال سعی میکنم نباشه که تفاوتش با عکس اصلی سخت بشه . برای تصویر سازی هم بسته به نوع کاراکتر و فضا سازی و انتخاب نوع تکنیک قیمت متفاوت هست میتونین از طریق لینک مربوط به قیمت تصویرسازی در سایت با قیمتها و تکنیکهای اون آشنا بشید. و همچنین به پیج اینستاگرام آرت سایا برای آشنایی بیشتر با نمونه های کار شده رجوع کنین.

 

 

سایز و کیفیت کار

نقاشی دیجیتال تفاوتی که با قلم روی کاغذ داره اینه که روی کاغذ بر اساس سایز کار که کوچک باشه یا بزرگ قیمت تغییر میکنه ولی توی نقاشی دیجیتال این مطرح نیست چون محیط دیجیتال هست و سایز کار میتونه به دلخواه شما کوچک یا بزرگ باشه برای طراح فرقی نداره مهم زیره کاری های کار هست که توی طراحی من،  تفاوت قیمت ایجاد میکنه.در خصوص کیفیت کار هم کارها دارای رزولیشن ۳۰۰ و با بهترین نوع کیفیت و سایز طراحی میشن.

 

 

چاپ نقاشی دیجیتال

چاپ نقاشی دیجیتال برای چهره چون عکس با کیفیت به شما داده میشه میتونید طبق سلیقتون روی هر چیزی که خواستید چاپ کنید. قاب عکس ، شاسی ، لباس ، روی کیک ، لیوان و… برای تابلو های تزئینی هم باز به همین صورت هست. کارهای تصویر سازی و تصویر گری هم که روی جلد مجله یا روزنامه بیلبورد و … با بهترین کیفیت قابل چاپ هستن .

 

جمع بندی

در کل لازم میدونم این نکته رو عنوان کنم که هنر در روی هر سطحی که انجام میشه چه کاغذ و چه بوم و چه دیجیتال و از طریق برنامه،  محترم هست و چقدر خوب هست که به هنرمند و کار اون احترام گذاشته بشه و هیچ کدام از این ها جای همدیگر رو نمیگیره و هر کدوم به تنهایی دارای ارزش و احترام هست و اینکه بگیم نقاشی دیجیتال چون با برنامه هست راحتتره و ارزشی نداره کاملا بی انصافی به هنرمندی هست که طبق اصول نقاشی اطلاعاتش رو توی نرم افزار پیاده میکنه چون اون شخص هم دوره هایی رو قطعا گذرونده و آموزش های زیادی رو دیده و برای کار خودش به نحو خودش زمان و دقت رو میزاره فقط محیط کارش فرق داره.

شاملو می‌گفت: هنرمندان را سلسله جبالی بدانید که بعضی قله‌های آن از ابرها بیرونند، بالاترند؛ اما همواره باید یادمان باشد که هنرمندان وجودی معصومانه و کودکانه دارند. اگر همه اینها بود و بیش از اینها آنگاه ممکن است که او را بشناسیم….

در آخر برای اینکه هنرمند شوید باید حس دیوانگی درون خود را بیدار کنید تا بتوانید در مقابل عادت ها و رفتارهایی که شما را از انجام کارهای مخالف خواسته هایتان باز می دارد بایستید….

برای هنرمند شدن هیچوقت دیر نیست

آندره ژید: هنر همکاری بین خدا و هنرمند است و هرچه نقش هنرمند در آن کمتر باشد بهتر است.